}
Αρχική / Αθλητικά Νέα / HANDBALL: τελείωσε ο πρώτος γύρος

HANDBALL: τελείωσε ο πρώτος γύρος

Τέλος για τον πρώτο γύρο στις εθνικές κατηγορίες handball. Η επόμενη αγωνιστική (πρώτη του δευτέρου γύρου), θα διεξαχθεί μετά τις γιορτές και συγκεκριμένα στις 20 Ιανουαρίου.

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με άνετη νίκη επί του Καματερού 34-16 και βρίσκεται στην τρίτη θέση με 16 βαθμούς, 8 νίκες και 3 ήττες και τέρματα 317-226 υπέρ της.
Ο Ιωνικός βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς, 4 βαθμούς πίσω από την κορυφή όπου βρίσκεται ο Νηρέας. Έχει σημειώσει 6 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες, με τέρματα 236-217 υπέρ του.

ΑΕΚ 34 – 16 Καματερό

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ΑΕΚ επικρατώντας με 34-16 του ΓΑΣ Καματερού για την 11η αγωνιστική με την οποία έκλεισε ο πρώτος γύρος της κανονικής περιόδου της Handball Premier. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα με τον Λόκεν σε εξαιρετική μέρα πήρε μια διαφορά στο σκορ, που στο ημίχρονο έφτασε τα 10 τέρματα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 16-6. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με την ΑΕΚ να φτάνει σε μια εύκολη νίκη με σκορ 34-16, φτάνοντας έτσι τους 16 βαθμούς, όσους έχει και ο Διομήδης με τον οποίον μοιράζεται την τρίτη θέση.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 10-3, 13-5, 14-5, 16-6 (ημ.), 19-7, 23-10, 26-11, 30-14, 31-14, 34-16

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης 7, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 1, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 10, Δομπρής 6, Βαμβακάς 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 2

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Σαμαράς 1, Λαδάκης 2, Σκορδιάνος 1, Μπαλάσκας, Καμπουράκης 2, Μελετάκος 1, Ακάλεστος 4, Πιτερός, Αργυριάδης 1, Κλεώπας, Μιμίκος 2, Μπούτος 2, Βορύλλας, Κότσιρας, Κουρέτα, Βλαχοθανάσης

ΙΩΝΙΚΟΣ 24 – 17 Νέα Ιωνία

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ιωνικός ΝΦ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκε με 12 – 9. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φουντεδάκη – Μαντζόπουλου διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήρε την νίκη με 24 – 17.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Βαγγέλης Μαντζόπουλος, Μάικ Φουντεδάκης): Αργυράκης 2, Θεοδωρόπουλος, Μπούτος 4, Κοβάνης, Αντωνιάδης 1, Μπίλος 3, Αντωνόπουλος 2, Βασιλείου-Τσάφας, Τσαγκογεώργας 4, Α. Μάγκος, Γ. Μάγκος 5, Μαυροφρύδης 2, Σωτηρίου, Καψάλης, Καπετάνιος, Μπουλούμπασης 1.

Ν ΙΩΝΙΑ (Γιώργος Μπένιας): Τηνιακός, Ράμμος, Κούτσης 3, Βαλούρδος 3, Αλ. Γκουλής, Μπίλος 1, Συμεωνίδης, Παπουτσής, Μαυρομάτης, Χρόνης, Ιατρίδης 1, Κωνσταντέλλος, Οικονόμου 2, Ευστ. Γκουλής 1, Γιαννόπουλος 6, Φωτόπουλος.

Ο Δήμος συμμετέχει στη λαμπαδηδρομία της Ολυμπιακής Φλόγας – Η διαδρομή της και το τελετουργικό …