}
Αρχική / Αθλητικά Νέα / Δεν καταλαβαίνει από απουσίες η ΦΕΑ

Δεν καταλαβαίνει από απουσίες η ΦΕΑ

Η φετινή ΦΕΑ είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα και δεν καταλαβαίνει ούτε από απουσίες, ούτε από τίποτα! Η ομάδα της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας για την 17η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Βασίλη Γιαννουλάκο, Βασίλη Αφαλίδη και Δημήτρη Μαστρογιάννη, αλλά παρόλα αυτά στο πιο κομβικό παιχνίδι του πρωταθλήματος δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Πολυνίκη Αγίας Βαρβάρας και κέρδισε με σκορ 84-63 ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 16-1.

Όλοι οι παίκτες του Αλέξη Καρατζά έπαιξαν ο ένας για τον άλλον… Θυσίασαν τους εαυτούς τους και τα κορμιά τους κι έδωσαν τα πάντα για την επίτευξη μιας ακόμη νίκης κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την απευθείας άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑ. Πρώτος σκόρερ των “κυανέρυθρων”, ο Γιώργος Δεληγιάννης με 26 πόντους και έξι τρίποντα (17 πόντους είχε πετύχει μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο), ενώ τον ακολούθησαν οι Λευτέρης Καραλευθέρης (16π.) και Αλέξανδρος Στεργιάκης (15π.). Εξίσου, πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Κώστα Ρωμοσιού, Στέλιου Λουφόπουλου, Δημήτρη Μπάτσου και Γιώργου Αναούνη.

Χάρη στους δύο Γιώργηδες, τους Δεληγιάννη και Αναούνη η ΦΕΑ ξεκίνησε δυνατά το ματς και με δύο τρίποντα των προαναφερθέντων προηγήθηκε με σκορ 15-6. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι (17-15), αλλά εκεί μίλησε ο Δεληγιάννης. Ο γκαρντ των γηπεδούχων πήρε το …όπλο του και με τρία τρίποντα στη σειρά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με +8 (26-18) για να λήξει η πρώτη περίοδος με σκορ 30-24.

Με πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Κοντούλη, το σωματείο των δυτικών προαστίων με ένα σερί 0-8 μείωσε 34-32 5:15 πριν το τέλος του ημιχρόνου αναγκάζοντας τον Καρατζά να πάρει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του …αφυπνιστήκαν και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με +6 (42-36).

Ποιος είδε τη ΦΕΑ και δεν την φοβήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Το 44-38 έγινε σε λίγα λεπτά 58-38 με δύο τρίποντα του Καραλευθέρη, ένα του Δεληγιάννη και καλάθι και φάουλ του Ρωμοσιού 5:30 πριν το τέλος της περιόδου. Η διαφορά όλο και αυξανόταν. Έφτασε τρεις φορές στους +23 (63-40, 65-42, 67-44), μία στους +25 (69-44), δύο φορές στην μέγιστη τιμή της στους +27 (71-44, 74-47) και η σεμνή τελετή είχε λάβει πρόωρα τέλος…

Παρά το 0-9 σερί των φιλοξενούμενων με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, η πλάστιγγα του παιχνιδιού είχε γύρει υπέρ της ΦΕΑ με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Επόμενος αντίπαλος για το σωματείο της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας, ο ΦΟ Τούφας την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου στις 9:00 μ.μ. στο «Ν.Πέρκιζας».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γρίβα, Μαρτινάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-24, 42-36 (ημίχρονο), 74-47, 84-63.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Αλ.Καρατζάς, Σωτ.Κουτσούκος): Καραλευθέρης 16 (2), Ρωμοσιός 5, Αναούνης 5 (1), Λουφόπουλος 7, Στεργιάκης 15 (1), Τριχιάς 2, Τσεκούρας, Μπασέας 2, Δεληγιάννης 26 (6), Μπάτσος 6, Λουπέτης.

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ (Στρατικόπουλος): Πατάτας 10 (2), Βερβίτας, Τσοχονελίτζε 7, Δημητρακούλης, Μόρφος 2, Δημούλη, Δουρουντούς 12, Παπαδόπουλος, Λιβανός, Χιώτης 4, Κοντούλης 21, Βαμβακίδης 7 (1).

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ Ο Σκακιστικός Όμιλος Νέας Φιλαδέλφειας, και ο Σύλλογος Ποντίων Νέας Φιλαδέλφειας «Δημήτριος Υψηλάντης», εν …