}
Αρχική / Αθλητικά Νέα / Επιβλήθηκε στο ντέρμπι η ΑΕΚ

Επιβλήθηκε στο ντέρμπι η ΑΕΚ

H AEK ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Handball Premier αφού επιβλήθηκε με 24-17 επί του Διομήδη και επανήλθε στην τρίτη θέση.
Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Ο Διομήδης πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας να προηγούνται με 3-5 στο 15′. Απο εκείνο το σημείο η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει λύσεις και ισοφάρισε σε 6-6 στο 20′. Στο δεκάλεπτο που απέμενε για τη λήξη του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να συμβαδίζουν στο σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε σε 8-8 στο ημίχρονο.
Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με την ΑΕΚ να βρίσκεται στο 50′ μπροστά με 16-15 και με δύο παίχτες λιγότερους. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, με τους παίχτες του Νίκου Γραμματικού μάλιστα να σκοράρουν και να διευρύνουν το προβάδισμα τους, για να φτάσουν στη νίκη με 24-17.

Πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 3-5, 5-5, 6-6, 8-8 (ημχ.), 10-11, 12-12, 14-14, 16-15, 18-15, 24-17

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χρ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης, Χόγκας 5, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής, Βαμβακάς 1, Αργυρού, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 5, Αλικάκος

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης, Κρεμαστιώτης, Χρ. Αργυρού, Μούγιτς, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς, Ρουσσόπουλος, Τσατσάς, Χαντέλης, Νικηφόρου, Ντούρος, Άρσιτς, Γιόσμου, Δάσκαλος